
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 1.25 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Quiescent Current | 2.7 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Load Regulation | 0.0001 %/mA |
| Line Regulation | 0.3 %/V |
Stock: 556
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09408
Ext.Price$0.09408
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09408 | $0.09408 |
| 10 | $0.08377 | $0.83770 |
| 50 | $0.07459 | $3.72950 |
| 100 | $0.06610 | $6.61000 |
| 500 | $0.05857 | $29.28500 |
| 1000 | $0.05190 | $51.90000 |
| 3000 | $0.04752 | $142.56000 |
| 5000 | $0.04351 | $217.55000 |
